רשימת המאמרים

קבוצת רכישה

קבוצת רכישה זו קבוצת רוכשים הרוכשת זכויות בקרקע ומתארגנת יחדיו להקמת מבנה. המבנה יכול שיהיה מסחרי - כדוגמת מבני המשרדים: מגדלי טיוטה בתל אביב, וב.ס.ר ברמת גן או מבנה מגורים כדוגמת פרויקטים רבים כגון מתחם הפולוניה בהרצליה, מגדל מנהטן במתחם פארק צמרת, בנייני מגורים בשכונות אזורי-חן בתל אביב וכדומה.
יש הטוענים שרכישת זכויות בקרקע והתארגנות בדרך של קבוצת רכישה מוזיל את העלויות של המוצר המוגמר בכ- 15- 20 אחוז, אולם יש הטוענים מנגד, כי העלויות הנלוות כדוגמת התשלומים למארגן הקבוצה והסיכונים הכרוכים בהקמת הפרויקט כלל אינם משתלמים כלכלית.

במאמרנו זה, נתמקד בקבוצות רכישה להקמת מבנה מגורים, אולם כפי שציינו בפתיח, המהות בין הקמת מבנה מסחרי (משרדים, עסקים וכדומה) לבין הקמת מבנה מגורים המכיל דירות מגורים הוא דיי זהה ועם עקרונות דומים.

המשך למאמר המלא...

אי רישום בית משותף בטאבו – אי רישומן של זכויות בעלים בלשכת רישום המקרקעין

בשעה טובה רכשתם דירה חדשה מקבלן, שילמתם את מלוא התמורה, אתם גרים בדירה מספר שנים בשמחה וברינה ואף מגיעים לשלב בו אתם חפצים למכור את הדירה לקונה פוטנציאלי ולפתע מגלים, כי הקבלן טרם רשם את דירתכם בלשכת רישום המקרקעין - "טאבו" בלשון העם וזאת חרף התחייבותו לעשות כן בהסכם עליו הוא חתום עם בעלי הדירה.

סעיף 6 לחוק המקרקעין, תשכ"ט-1969 (להלן- "חוק המקרקעין"), קובע, כי: "עסקה במקרקעין טעונה רישום; העסקה נגמרת ברישום, ורואים את השעה שבה אישר הרשם את העסקה לרישום כשעת הרישום".

למקרא סעיף זה, אנו למדים, כי עסקאות מקרקעין רבות שבוצעו בישראל טרם הסתיימו וזאת מסיבה אחת בלבד -
הנכס שנרכש על ידי הדייר טרם נרשם בטאבו.

המשך למאמר המלא...

השתלטות על קרקע - שטחים ציבוריים בבניין משותף

בשנים האחרונות אנו ערים לתופעה בה אנשים עושים דין לעצמם ומשתלטים על מקרקעין שאינם בבעלותם כאילו היו "בעלי הבית".

הנושא תפס תאוצה רבה בעולם הפשע, כאשר עבריינים למדו את הפוטנציאל הכלכלי הגלום בהשתלטות על מקרקעין זה או אחר, שבסופו של הליך ההשתלטות חלקם אף מקבלים לכך גושפנקא חוקית בדמות רישום כבעלים לאחר הליך שיפוטי או בדמות פיצויים ביד נ דיבה כאשר יזם מעוניין להתחיל לבנות בקרקע שרכש.

במאמר זה אסקור את הנושא מזווית ההשתלטות של שכן בבית משותף על שטח המוגדר כשטח ציבורי, היינו שייך לכלל הדיירים בבניין באופן שווה, רק שאחד השכנים בוחר לעשות במקרקעין שימוש עצמי, בלעדי, תוך כדי הדרת זכויותיהם של שאר הדיירים כאילו לא היו.

המשך למאמר המלא...

כללים בהקמת שותפות ובכתיבת הסכם שותפות

בטרם הקמת שותפות על השותפים לקבוע את התנאים וההוראות בנוגע לשיתוף הפעולה בהקמת והפעלת השותפות כדוגמת: אופן ההשקעות בשותפות, אופן היחסים ההדדיים בין השותפים ביחס לניהול השותפות וכן זכויות וחובות השותפים לגביה.

רצוי שהסכם השותפות יכלול את המרכיבים הבאים:

  1. מטרותיה העיקריות של השותפות.
  2. תקופת השותפות- מתי תחל להתקיים והאם היא לתקופה מוגבלת או בלתי מוגבלת
  3. האם השותפות תרשם ברשם השותפויות.
המשך למאמר המלא...

תיקון החקיקה לעניין הגשת תביעת פינוי שוכר מנכס

במסגרת תיקון שעשה המחוקק ביום 28.12.2008 לתקנות סדר הדין האזרחי (תיקון מס' 3), תשס"ח-2008, חוקק פרק פרק ט"ז4 שכותרתו: "תביעה לפינוי מושכר".

במסגרת סעיף 215 לתקנות השוכן תחת פרק זה, קבע המחוקק, כי בעלי נכסים רשאים להגיש תביעה לפינוי דייר ממושכר באופן שבית המשפט יידון בבקשה בהליך מזורז.

המשך למאמר המלא...

זיכרון דברים - מהותו, יתרונותיו וחסרונותיו

פעמים רבות אנו עדים לרצונם העז של צדדים המנהלים מו"מ לחתום על מסמך שכותרתו זכרון דברים על מנת לעגן ולקבע את הסיכומים אליהם הגיעו ביחס לנכס מסוים עליו ניהלו את המו"מ. זיכרון הדברים הינו נושא משפטי מורכב העומד בזכות עצמו, ועליו נכתבו פסקי דין רבים במרוצת השנים. במאמר זה אסקור את הנושא מזווית הראייה של 2 הצדדים המנהלים מו"מ מסחרי ובוחרים לקבע את ההסכמות אליהם הגיעו במסמך- הלו הוא "זיכרון הדברים", וכפועל יוצא להסביר לקורא המאמר, כי זכרון דברים זהו מסמך בעל ערך משפטי מחייב אשר יש לנהוג בו בכובד ראש ולא לזלזל בעריכתו ו/או בתוכנו וזאת כדי למנוע נזקים ו"תאונות משפטיות".

זיכרון דברים זהו מסמך משפטי הנחתם בין צדדים המנהלים מו"מ לרכישת נכס. פעמים רבות זכרון דברים עשוי להיחשב כהסכם לכל דבר ועניין על כל המשתמע מכך.

המשך למאמר המלא...

משמורת ילדים

כאשר התא המשפחתי עומד לפני פירוק, עולה באופן טבעי השאלה אצל מי יישארו הילדים. להחלטה זו משמעויות רגשיות, כלכליות וחברתיות. הניתוק הפיזי עלול להיות קשה הן להורים והן לילדים, עולות שאלות לגבי פרנסת הילדים, מחשבות האם לספר לילדים וכיצד, איך להקל עם הילדים ולסייע להם בהתמודדות, וכיוצ"ב.

אם הנכם מצויים בפני משבר גירושין או בעיצומו, עליכם לזכור, שילדיכם חווים אף הם את המשבר, ולכן עליכם לראות את טובת הילדים לנגד עיניכם.

בדרך כלל, רצונו של ההורה להחזיק בילד נובע מאהבה לילד ורצון לספק לו סביבה אוהבת, אך לעיתים, מהווה המשמורת על הילד מעין פיצוי על פירוק התא המשפחתי ואובדן בן הזוג, פתרון לבדידות, וכלי על מנת להילחם בבן הזוג. ישנם הורים שנלחמים על ה"חזקה" כדי להוכיח לילדים שהם לא וויתרו על מקומם בחייהם, אחרים ממניעים כלכליים וכיוצ"ב.

קחו בחשבון כי חלק ממהלכי הצד השני נועדו אך להפעיל לחץ, על מנת להכניעכם לתכתיבי גירושיו, וכי הוא משתמש בילדים להשגת מטרותיו. אין זה הזמן להיות שאננים. פנו בהקדם האפשרי לעורך דין מומחה בתחום, על מנת שתוכלו להתמודד עם מהלכי הצד השני, ליזום מהלכים שיסכלו את מטרותיו, ולסיים את סכסוך המשמורת בהקדם האפשרי, על הצד הטוב ביותר מבחינתכם, ומבלי לפגוע בילדים.

המשך למאמר המלא...

אלימות במשפחה

הסטטיסטיקה לגבי מקרי האלימות בקרב המשפחה אינה מדויקת, אך השכיחות היא כל-כך גבוהה, שאנו יכולים להיות בטוחים שמדובר בתופעה חמורה ומשמעותית.

לאלימות במשפחה פנים רבות, החל באלימות מילולית, אלימות כלכלית ואלימות מינית, וכלה באלימות פיזית.

אלימות במשפחה היא תופעה הקיימת בכל השכבות הסוציו אקונומיות, אצל עולים ותושבים וותיקים, בכל העדות ובאוכלוסיות בעלות רמות השכלה שונות.

אלימות במשפחה גוררת במקרים רבים גילויי אלימות גם במהלך הגירושין, אם כי קיימים גם מקרים בהם בני זוג, שלא היו אלימים במהלך תקופת הנישואין, הופכים לאלימים ומבצעים מעשי אלימות חמורים במהלך הגירושין.

כיצד לנהוג במקרה של אלימות

עם קרות אירוע של אלימות, או כאשר יש חשש להתרחשות אירוע אלים, עלייך לנקוט כמה פעולות דחופות על מנת להגן על עצמך מפני אירוע אלימות נוסף, מתוך ידיעה ברורה כי אין זהו אלא עניין של זמן, עד לקרות אירוע כזה.

להלן מספר צעדים ראשונים שעלייך לבצע, על מנת להגן על עצמך מפני בן זוג אלים...

המשך למאמר המלא...

מזונות ילדים

מזונות ילדים מטילים נטל כלכלי כבד על ההורים, קל וחומר כשמדובר בילדים קטנים, וחיוב המזונות נמשך שנים רבות, כשהוא צמוד למדד המחירים לצרכן. אין להקל ראש בסכום המזונות שיפסק, שכן הפער בין סכום המזונות שיפסק בסופו של דבר, לבין הסכום הרצוי, יצטבר במשך השנים לסכומים לא מבוטלים, ולעיתים יגיע לסכומים של עשרות אלפי שקלים! השאיפה היא להגיע לסכום מזונות הגיוני, ויש לקחת בחשבון כי ככל שסכום המזונות שיפסק הוא נמוך יותר, הנטל הכלכלי המוטל על האם המשמורנית הוא גבוה יותר, ולהיפך.

זונות ילדים הם הליך קשה ומסובך, בעיקר כשאין נוסחה מדוייקת לצורך קביעת גובה המזונות, וההכרעה תלויה בנתונים האישיים של כל משפחה, אך גם בשיקול דעתו והשקפת עולמו של השופט הדן בתיק.

הגשת תביעת מזונות קטינים, עלולה לגרום לקרע משפחתי ולסכסוך משפטי כולל. לפיכך, היוועצות עם עורך דין מומחה בתחום, בטרם נקיטת הליך משפטי כלשהו, היא קריטית ובעלת חשיבות מכרעת. ממולץ לא לנקוט בהליך משפטי כלשהו, ללא ליווי עורך דין, על מנת שניתן יהיה להשיג את התוצאה הטובה ביותר עבורך.

סמכויות

סמכות הדיון בענייני מזונות ילדים נתונה לבית המשפט לענייני משפחה. ניתן לדון במזונות ילדים בבית הדין הרבני, אך ורק בהסכמת כל הצדדים, ואם קנה בית הדין הרבני סמכות, עקב הסכמה, פוקעת סמכותו של בית המשפט לענייני משפחה.

בהיעדר הסכמת האם כי מזונות הקטינים ידונו בבית הדין הרבני, הרי שגם אם האב הקדים, והגיש תביעת גירושין לבית הדין הרבני, בה כרך את מזונות הילדים, אין בכך כדי להקנות לבית הדין הרבני סמכות לדון במזונות הילדים.

המשך למאמר המלא...

מזונות אישה

אישה נשואה זכאית לקבל מזונות אישה מבעלה, עד לקבלת הגט, בסכום שיאפשר לה לחיות ברמת החיים אליה הורגלה במהלך נישואיה, על פי הכלל "עולה עמו ואינה יורדת".

מזונות האישה כוללים, בין היתר, מזון, ביגוד והנעלה, מדור והוצאות הבית, הוצאות רכב, קוסמטיקה והיגיינה, נסיעות, נופש, פנאי ובילויים, וכיוצ"ב. למעשה, מדובר בכל הוצאותיה של האישה במהלך הנישואין.

הזכות למזונות אישה

פסיקת מזונות אישה אינה אוטומאטית, וישנם מקרים, בהתקיים נסיבות מסוימות, כי זכאותה של האישה למזונות תשלל, מכוח עילות שבדין העברי. למשל: אישה בוגדת, אישה מורדת, אישה שעזבה את הבית ללא הצדקה, וכיוצ"ב עילות נוספות.

המשך למאמר המלא...

הסדרי ראייה

הסדרי הראייה בין ההורה שאינו משמורן לבין ילדיו, הנמצאים בחזקתו של ההורה המשמורן, על ידי הערכאה השיפוטית אליה הוגשה התביעה להסדרי הראייה, בדרך כלל לאחר קבלת המלצות פקיד/ת סעד.

הסדרי הראייה יכולים להיקבע בהסכמה על ידי שני ההורים, ולאחר אישור הערכאה השיפוטית, ניתן להסדרי הראייה תוקף של פסק דין.
דין פסק דין להסדרי ראיה כדין פסק דין למשמורת, ככל שהעניין נוגע לשינוי הסדרי הראייה, דהיינו, ניתן לשנות פסק דין או הסכם להסדרי ראייה, אם חל שינוי נסיבות המצדיק בדיקה מחודשת של טובת הקטין.

הסדרי ראייה מקובלים

ימי חול - הסדרי הראייה המקובלים הם פעמיים באמצע השבוע, משעות אחר הצהריים ועד שעות הערב, בימים ובשעות קבועים. ככל שהילדים גדולים יותר, מתאפשרת לינתם מחוץ לבית ההורה המשמורן, גם בימי חול. ההורה שאינו ההורה המשמורן, מחזיר את הקטין, לאחר הביקור, ישירות למוסד החינוך. באופן זה, חווים ההורה והקטין שהייה ממושכת, המאפשרת יצירת קשר עמוק יותר. במקום בילוי קצר בקניון, יכול האב לקחת את הקטין לביתו, להכין עמו שיעורים, להשכיבו לישון, ולהחזירו למחרת למוסד בו מתחנך הילד. סידור זה מסייע להעמקת ויציבות הקשר, בין הקטין להורה שאינו ההורה המשמורן...

המשך למאמר המלא...

הסכם גירושין

במדינת ישראל קיימים שני סוגים של משטרים רכושיים, כשסוג המשטר הרכושי החל על בני זוג המצויים בהליכי גירושין, תלוי במועד נישואיהם של בני הזוג. על זוגות שנישאו לפני יום 01/01/74, וכן על ידועים בציבור, חלה חזקת השיתוף בנכסים. חזקת השיתוף בנכסים היא יציר הפסיקה, ולפיה כל מה שנרכש במהלך הנישואין במאמץ משותף, לרבות נכסים עסקיים, ללא קשר לרישום הנכסים, יתחלק בין הצדדים בחלקים שווים. השיתוף הוא מיידי, וכל אחד מן הצדדים יכול לדרוש את חלקו בנכסים בכל עת, ללא קשר למועד פקיעת הנישואין. על זוגות שנישאו לאחר יום 01/01/74, חל חוק יחסי ממון, לפיו כל מה שנצבר במהלך הנישואין במאמץ משותף, למעט חריגים המצוינים בחוק, יאוזן בין הצדדים שווה בשווה, אך איזון המשאבים הוא דחוי, כלומר, רק במקרה של פקיעת הנישואין עקב גירושין או פטירה, קמה זכותו של בן הזוג לחלקו ברכוש.

הערכאה המוסמכת

לבית המשפט לענייני משפחה ולבית הדין הרבני סמכות מקבילה לדון בענייני רכוש. צד שהגיש תביעת גירושין לבית הדין הרבני, וכרך בה את ענייני הרכוש, הקנה בכך סמכות לבית הדין הרבני לדון בענייני הרכוש, בתנאי שעמד במבחני הכריכה ("המבחן המשולש"). אם הוגשה תביעה בעניין הרכוש לבית המשפט לענייני משפחה, קודם להגשת התביעה בבית הדין הרבני, הסמכות לדון בענייני הרכוש תהא לבית המשפט לענייני משפחה.

המשך למאמר המלא...

הסכם גירושין

מטרת הסכם הגירושין היא להסדיר את כלל העניינים והמחלוקות הנובעים מנישואיהם ומפרידתם של בני זוג, זה מזו. גירושין בדרך של הסכם גירושין מונעים הליכים משפטיים ממושכים, עוגמת נפש והוצאות כספיות מיותרת.

הדברים אמורים ביתר שאת, במקרה שיש לכם ילדים משותפים. הליך הגירושין אינו פשוט עבור ילדיכם, והם חווים תקופה קשה ומבלבלת. גירושין בדרכי נועם, מחוץ לכותלי בית המשפט, יסייעו לילדיכם להתגבר על הקשיים, ויעניקו להם תחושה של יציבות וביטחון. זכרו, כי "יש חיים לאחר הגירושין", וסיום החיים המשותפים בדרך מכובדת, יקל על המשך התנהלות החיים לאחר מכן, בעיקר כשיש לכם ילדים משותפים, הקושרים אתכם לבן הזוג, במידה זו או אחרת, לכל ימי חייכם.

לכן, אם עומד מולכם פרטנר מתאים, שמוכן לשבת למשא ומתן כן והוגן, מתוך מטרה להגיע להסכמות מקובלות ולשביעות רצון שניכם, מצבכם טוב.

על הסכם גירושין ניתן לחתום בכל עת, גם אם הנכם מצויים בעיצומו של הליך גירושין, ועניינכם מתנהל בערכאות השיפוטיות, כך שאף פעם לא מאוחר לחתום על הסכם גירושין.

הסכם גירושין אינו עניין של מה בכך, וגם אם הינכם סבורים כי הגעתם להסכמות מלאות, עליכם להתייעץ עם עורך דין מומחה בתחום, על מנת שיסייע לכם להסדיר את כלל המחלוקות והעניינים, לרבות כאלו שלא חשבתם עליהם בעצמכם. טעות בניסוח ההסכם או השמטת פרט חיוני, עלולים לעלות לכם ביוקר מאוחר יותר, לגרום למחלוקות מיותרות, ולהביאכם בחזרה לפתחו של בית המשפט.

המשך למאמר המלא...

הסכם ממון

חוק יחסי ממון בין בני זוג, תשל"ג – 1973, מסדיר את המשטר הרכושי החל על בני זוג במקרה של גירושין או פטירה, והוא חל על הזוגות שנישאו לאחר 01/01/1974. על פי החוק, עם פקיעת הנישואין, יתחלק כל הרכוש שנצבר על ידי בני הזוג במשך הנישואין, בחלקים שווים ביניהם, להוציא במקרים הבאים:

  1. נכסים שהיו שייכים למי מבני הזוג, ערב הנישואין, או שקיבל במתנה או בירושה בתקופת הנישואים – נכסים אלו לא יאוזנו בין הצדדים, והם יישארו בבעלותו הבלעדית של בן הזוג שהנכסים בבעלותו
  2. גמלה המשתלמת לאחד מבני הזוג על ידי המוסד לביטוח לאומי, או גמלה או פיצוי שנפסקו או המגיעים על פי חיקוק לאחד מבן הזוג בשל נזק גוף או מוות – זכויות אלה לא יאוזנו ויישארו לצד הזכאי להם
  3. נכסים שבני הזוג הסכימו בכתב ששוויים לא יאוזן ביניהם
מדוע יש צורך בהסכם ממון?

זוגות רבים סבורים, כי הסכם ממון עלול "להרוג את הרומנטיקה", ולהעכיר את האווירה. יתכן שיש בכך מן הצדק, אך בוודאי תסכימו שעדיף מעט חוסר נעימות עכשיו, מאשר מלחמות חורמה והתכתשויות ממושכות ויקרות בבית המשפט, אחר כך...

המשך למאמר המלא...

המדריך לשוכר דירה מתחיל ולחתימה על הסכם שכירות

מטרת המאמר הבא למקד ולהדגיש את הנקודות בהן חשוב להקפיד כאשר בוחנים דירה להשכרה.

כיצד לבחור את הדירה המתאימה והנכונה?

לאחר שמצאתם מס' דירות להשכרה מלוחות מודעות או לוחות באינטרנט (והיום ההיצע רב מאוד), צמצמו את המבחר לדירות המתאימות ביותר לצרכיכם. התחשבו במחירן, במס' החדרים הדרוש, בקומה, בקרבתם למקום הלימודים/ העבודה, בקרבתן לעורקי תחבורה, מרכזי קניות ושירותים ציבוריים. לאחר שתעשו כן, טלפנו לבעלי הדירות ובררו פרטים נוספים.

ראשית, וודאו ואמתו את נתוני המודעות, בין היתר גם את מספר החדרים, קומה, מעלית, דוד שמש/ חשמל, גובה שכר הדירה החודשי, בטוחות אותן דורש בעל הדירה, ופרטים כללים יותר על סביבת הדירה- נגישות למכולת, תחבורה ציבורית, גני ילדים, בתי ספר,קופת חולים, ומוסדות חיוניים אחרים. פרטים אלו מבדילים בין דירה כדאית, לבין דירה בעייתית ופחות נוחה.

היה ולבסוף צמצמתם את מגוון האפשרויות, ומצאתם מס' דירות העונות על צרכיכם הבסיסיים- נותר עתה לרדת לרזולוציה קטנה ומהותית ביותר. קבעו עם בעלי הדירה פגישה ראשונה בדירה. ויודגש, כי לא מומלץ לשכור דירה אך ורק על סמך התרשמות ראשונית בלבד.

אנו מאוד ממליצים לבקר בדירה מספר ביקורים בשעות שונות של היום, כדי שניתן יהיה להתרשם ממנה בשעות הבוקר, הצהריים וגם בשעות הערב. תופתעו לפעמים לגלות כי...

המשך למאמר המלא...

שימוש חורג בנכס

במסגרת הסדרתם של תכנון ובנייה בישראל, שימוש חורג הוא שימוש בקרקע או במבנה לא למטרה שהוגדרה לו בתוכנית בניין עיר ו/או בהיתר שניתן כדין.

לדוגמא: ייעודה של דירת מגורים הוא למגורים. שימוש בה שלא למגורים, אלא כמשרד, מפעל, מחסן, גן ילדים, מסעדה, בית קפה או מספרה וכיו"ב הוא "שימוש חורג", המחייב את המעוניין להגיש בקשה מתאימה מראש ולקבל את האישורים הנדרשים.

כשהשימוש חורג מתוכנית בניין עיר

שימוש חורג מתוכנית בניין עיר יכול להתקיים בשני מצבים עיקריים:

  1. קיימת תוכנית בניין עיר ובעל הנכס מבקש להתיר את שימושו של מבנה שלפי תוכנית בניין עיר לא יכול להתקיים באותו אזור
  2. באזור שבו תוכנית בניין עיר שונתה והמבנה שהיה חוקי הפך להיות בלתי חוקי. הועדה מקומית לתכנון ובנייה רשאית להמליץ על תקופה שבה עדיין מותר להמשיך והשתמש בבניינים או בקרקעות
המשך למאמר המלא...

בטחונות נפוצים להבטחת בעלי נכסים המשכירים את נכסיהם

לרוב, בעל נכס המשכיר נכס מנכסיו והמעוניין להבטיח עצמו מפני היזק כלכלי העשוי להיגרם לו כתוצאה ממעשי או מחדלי השוכר לו השכיר את הנכס, יבקש לקבל במעמד חתימת הצדדים על הסכם השכירות בטוחה להבטחת קיום מלוא התחייבויותיו של השוכר על פי ההסכם. קיימות מספר בטוחות נפוצות ומקובלות, אשר בבסיס כל אחת מהן תשתית משפטית ומסחרית שונה:
ערבות בנקאית, פקדון כספי, שטר בטחון או שיק בטחון, ערבות אישית של צד שלישי

המשך למאמר המלא...

דייר מוגן והעמדת סידור חלוף

דייר מוגן הוא :
1. דייר שהיה זכאי להחזיק בנכס ביום 20.8.1968 שבחוזה השכירות לא צוין במפורש כי חוק הגנת הדייר לא חל עליו
2. כל בן משפחה שהפך לדייר מוגן לאחר שעברה אליו הזכות מהדייר המוגן המקורי
3. דייר שנכנס לנכס לאחר 20.8.1968 ובחוזה נכתב כי יקבל מעמד של דייר מוגן

חוק הגנת הדייר (נוסח משולב), תשל"ב – 1972 (להלן:"החוק") מגביל את בעל הנכס ומגן על הדייר הן בגובה דמי השכירות אותם רשאי בעל הנכס לגבות מהדייר והן בכך שתקופת השכירות איננה מוגבלת בזמן. כלומר, לא ניתן לפנות את הדייר ובני משפחתו, משך כל חייו, אלא לפי עילות פינוי מיוחדות הקבועות בחוק.

החוק מפרט את המקרים בהם יכול בעל בית לבקש צו פינוי לדייר מוגן להלן...

המשך למאמר המלא...

צוואות

סעיף 1 לחוק הירושה קובע כי: "במות אדם עובר עזבונו ליורשיו". סעיף 2 לאותו חוק קובע כי: "היורשים הם יורשים על-פי דין או זוכים על-פי צוואה. הירושה היא על-פי דין זולת במידה שהיא על-פי צוואה". צוואה נדרשת כאשר אדם רוצה לוודא כי יעשה ברכושו, לאחר לכתו, בדיוק כרצונו כלומר כאשר מעוניין לחלק את נכסיו באופן מסוים או כאשר קיימת אי-ודאות אצל המוריש לגבי גורל עזבונו לאחר מותו. צוואה רשאי לערוך כל אדם שאיננו "פסול-דין". כלומר כל מי שאינו קטין (אדם שגילו נמוך 18 שנים) או בגיר שכשרותו המשפטית נפסלה. החוק הישראלי מכיר ב- 4 סוגים עיקריים של צוואות...

המשך למאמר המלא...

הוצאה לפועל

קיבלת אזהרה אודות פתיחת תיק הוצאה לפועל נגדך וודא כי הפרטים המופיעים באזהרה הנם פרטייך. אם ביכולתך לפרוע מייד את החוב במלואו, עשה זאת באמצעות השובר המצורף לאזהרה בבנק הדואר או בלשכת ההוצאה לפועל. תשלום מיידי יחסוך ממך הוצאות נוספות בגין הליכים שינקטו נגדך (כדוגמת עיקול מיטלטלין, תפיסת רכב, מאסר), תוספת שכר טרחת עורך דין ואי נעימויות הכרוכות בהליכי גביה. במקרים מסוימים ניתן גם לפנות לזוכה/ב"כ זוכה, ולהגיע עמו להסכמה לגבי דרך פירעון החוב , כמו פירעון בתשלומים לפי יכולתך. מומלץ ורצוי לעשות זאת בסיוע מקצועי של עו"ד המנוסה בתחום.

המשך למאמר המלא...